Darmowa dostawa na terenie Polski dla zamówień powyżej 300 zł.

Prawdziwa historia Bieszczadów…

2023-11-26 11:49:00
Prawdziwa historia Bieszczadów…

Przybywający w Bieszczady turyści chcą nie tylko skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji. Wielu szuka informacji o przeszłości tych ziem i o życiu ludzi, którzy je zamieszkiwali.

   Informacje te znajdziemy między innymi w książkach historyka i krajoznawcy, Stanisława Krycińskiego. Od 2014 roku Wydawnictwo Libra PL z Rzeszowa rozpoczęło publikację jego historii Bieszczadów, która dziś obejmuje już pięć tomów: „Bieszczady. Tam gdzie diabły, hucuły, ukraińce”, „Bieszczady. Od Komańczy do Wołosatego”, „Bieszczady. Gdzie dzwonnica głucha otulona w chmury”, „Bieszczady. Cierń w wilczej łapie” i najnowszy – „Bieszczady. Morze niepamięci”.

   Wszystkie te książki są do nabycia w naszym stacjonarnym sklepie, czynnym w sezonie letnim, mieszczącym się w browarze Ursa Maior w Uhercach Mineralnych.

   Dlaczego warto sięgnąć po wymienione wyżej książki Stanisława Krycińskiego? Ponieważ w sposób niemal pełny zapoznają czytelnika z przeszłością Bieszczadów od najdawniejszych czasów, gdy pojawili się tu ludzie, aż po dzień dzisiejszy. Na kartach tych książek poznajemy losy bieszczadzkich miejscowości oraz ludzi, którzy je zakładali, którzy w nich mieszkali i którzy często zaznaczyli swoją obecność nie tylko w wydarzeniach lokalnych.

   Dla poznania przeszłości tych ziem autor wykorzystuje wiele źródeł, w tym archeologicznych, dokumentów, relacji i pamiętników, aż po najnowocześniejsze metody badań terenowych. Cechą charakterystyczną tych publikacji są szczegółowe mapy, plany oraz dokumentacja fotograficzna. Opisywane miejsca autor zna z autopsji, przebywał w nich wielokrotnie, dokumentował zachowane po dawnych mieszkańcach pamiątki, ratował, wraz z innymi pasjonatami, zabytki kultury materialnej.

   Zatem jeszcze raz zachęcam do lektury, która być może sprawi, że niejeden z czytelników wybierze się w góry i doliny Bieszczadów.

Zdjęcie w artykule pochodzi z albumu "Karpacki świat Bojków i Łemków" Wydawnictwa Bosz.

   

Autor:Administrator Sklepu