Zapraszamy dziś Czytelników do Mucznego, dawniej przysiółka Dźwiniacza Górnego, później, po drugiej wojnie światowej, osady pracowników leśnych, gospodarstwa rolnego i ośrodka łowieckiego Urzędu Rady Ministrów. Dziś to atrakcyjne pod wieloma względami miejsce na mapie turystycznej Bieszczadów, które koniecznie należy odwiedzić i poznać.

   Oto najciekawsze miejsca w Mucznem o okolicach:

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego. To ekspozycja pokazująca sposoby tzw. suchej destylacji węgla drzewnego, które początkowo wypalano w mielerzach, później w retortach. W muzeum odtworzono te miejsca i uzupełniono tablicami informacyjnymi.

Pokazowa Zagroda Żubrów. Otwarta dla turystów w 2013 roku. Dwie platformy widokowe umożliwiają oglądanie i podziwianie tych wspaniałych zwierząt.

Centrum Promocji Leśnictwa. To nie tylko hotel z restauracją, ale też ekspozycja prezentująca bieszczadzką faunę.

Stanowisko obserwacji bobrów przy drodze do Tarnawy Niżnej. Możemy podglądać te zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Taras widokowy Pichurow w dolinie potoku Roztoka. Niezwykłe widoki na połoniny Halicza, Kopy Bukowskiej czy Krzemienia. A ponadto załadowany drewnem wagonik kolejki leśnej i – niestety – tylko miejsce po tzw. Chacie Rebrowa, bohatera serialu „Wataha”.

Miejsce po gajówce Brenzberg. To miejsce upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 16 sierpnia 1944 roku, kiedy to oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonał mordu na 74 bezbronnych Polakach.

Wieża widokowa na Jeleniowatym. To najwyższa wieża w Bieszczadach. Ponad 170 schodów wyprowadza nas na położoną 31 metrów od ziemi platformę. Piękne widoki na Bieszczady polskie i ukraińskie zapierają dech w piersiach.

A zimą Muczne zaprasza na trasy narciarstwa biegowego liczące sobie łącznie 27 km. Tu corocznie organizowane są zawody „Tropem Żubra”.

   Czy warto tu przyjechać? Oczywiście, tak!